Association of Rice Alumni
spacer
EVENTS CALENDAR
spacer dots spacer
spacer
ALUMNI GROUPS
spacer dots spacer
spacer
YOUNG ALUMNI /STUDENTS
spacer dots spacer
spacer
CAREER CONNECTION
spacer dots spacer
spacer
VOLUNTEER
spacer dots spacer
spacer
LEARNING & TRAVEL
spacer dots spacer
spacer
HONORS & AWARDS
 
Laureates Dinner
ARA Laureates
Call for Nominations
ARA Awards
spacer dots spacer
spacer
WHAT'S NEW @ RICE
spacer dots spacer
spacer
ABOUT THE ARA
spacer dots spacer
spacer
FAQ FILE
spacer dots spacer
spacer
GIVE TO RICE

 

About Alumni Association

Distinguished Alumni Award Recipients   1976–2009
and their Accomplishments

1978
Herbert C. Allen '29
Mechanical Engineering, Business

2007
Bill Arhos '57
Public Television, Music

1995
Clay M. Armstrong '56
Physiology

2000
H. Randolph Bailey '64
Medicine (Colon & Rectal Surgery)

1991
James E. Bailey '66, '69
Chemical Engineering, Education

1994
C. Wayne Bardin '57
Medicine (Endocrinology)

2001
Teveia Rose Barnes '75
Law, Public Service

1999
Gertrude L. Barnstone '45
Art (Sculpture), Civic Affairs

2005
John J. Bertin '60, '62, '66
Aerothermodynamics

1994
Jess B. Bessinger '43
Education (Literature)

1992
Charles M. Blair '31, '32
Chemistry, Business

2004
John B. Boles '65
Education, Scholarly Research

2008
Barbara D. Boyan '70, '74, '75
Medicine, Tissue Engineering

2000
Catharine Savage Brosman '55, '57, '60
Education, Creative Writing

1980
George R. Brown '20
Construction & Engineering, Business

1993
William D. Broyles, Jr. '66
Journalism

2005
Dorothy E. F. Caram '55, '74
Public Service, Education

1993
Alan J. Chapman '45
Mechanical Engineering, Education

1984
Harry J. Chavanne '33
Business

1992
Robert L. Clarke '63
Law, Banking

1997
Nancy Stooksberry Cole '64
Educational Testing, Education

2009
T. Jay Collins '68
Oil & Gas Service Industry

1990
J. Howard Creekmore '26
Business, Nonprofit Administration

1993
Robert J. Cruikshank '51
Business, Civic Affairs

1991
Thomas H. Cruikshank '52
Business

1997
Robert F. Curl '54
Chemistry (Nobel Laureate)

1989
Charles Daeschner '42
Medicine (Pediatrics)

1991
Karen Padgett Davis '65, '69
Health Policy Analysis

2004
Harold R. DeMoss, Jr. '52
Law

2000
Kathleen A. DeSilva '77
Government, Civic Affairs

1997
John Doerr '73
Business

2009
Rachelle Smith Doody '78, '92
Alzheimer's Research

2004
Jim Douglas, Jr. '50, '52
Computational Mathematics

2001
Bruce Wall Dunlevie '79
Business

2005
Lynn Laverty Elsenhans '78
Energy Industry

2003
Jane G. Evans '46
Electrical Engineering

2008
Tom J. Fatjo, Jr. '63
Business

2003
J. Michael Fitzpatrick '74
Science, Business

1996
Fance Spencer Franck '48
Art (Ceramics)

1986
Marshall D. Gates, Jr. '36, '38
Chemistry, Education

1985
Louis J. Girard '41
Medicine (Ophthalmology)

1999
L. Henry Gissel, Jr. '58
Law, Public Service

2002
Alberto R. Gonzales '79
Law, Public Service

1977
Charles William Goyen '37
Creative Writing

1984
John A. Graves, III '42
Creative Writing

1999
Lazar J. Greenfield '55
Medicine (Vascular Surgery)

1987
James E. Gunn '61
Astrophysics

1992
Walter G. Hall '28
Business, Civic Affairs

2006
Helen Morris Havens '57
Theology

1985
William P. Hobby '53
Public Service

2005
Vester T. Hughes, Jr. '49
Law, Community Service

1988
Mary Elisabeth Johnston '41
Editing, Publishing

1995
Anita Katherine Jones '64
Computer Science, Government

1989
E. Fay Jones '51
Architecture

1995
Edward W. Kelley, Jr. '54
Business, Government

2002
Ken Kennedy '67
Computer Science

1981
William F. Kieschnick '47
Business, Chemical Engineering

1998
James L. Kinsey '56, '59
Chemistry, Education

1998
Elizabeth Vickrey Lodal '66
Secondary Education

1998
Jan M. Lodal '64
Business, Public Service

1982
Frank J. Low '57, '59
Infrared Astronomy

1982
George W. Mackey '38
Mathematics, Mathematical Physics

 

1997
William S. Mackey, Jr. '43
Education, Business

1990
Donna Paul Martin '57
Editing, Publishing

2009
Robert S. Martin '71
Library and Information Sciences

1991
Peter Masterson '57
Filmmaking, Creative Writing

1994
Charles S. Matthews '41, '43, '44
Petroleum Engineering

2004
Robert R. Maxfield '63, '64
Business, Technology

1986
Jack M. McGinty '57
Architecture

1988
Burton J. McMurtry '56, '57
Business

1986
Larry J. McMurtry '60
Creative Writing

1983
William McVey '27
Art (Sculpture)

1982
Charles J. Meyers '45
Law, Education

2001
Cynthia Jane Miller '65
Foreign Affairs

2005
Robert M. Moody '61
Theology

1983
Walter P. Moore '27
Civil Engineering

1995
Walter P. Moore, Jr. '59 '60
Civil Engineering

1992
Robert B. Morin '59
Pharmaceutical Research, Education

1981
S. I. Morris '35
Architecture

1999
Nils L. Muench '49, '50, '55
Industrial Research and Management

2003
Arun Narayan Netravali '69, '71
Digital & Communications Technology

2007
James H. Newman '82, '84
Physics, NASA

2008
Nick C. Nichols '57
Law

1984
M. Kenneth Oshman '62
Business

1996
Claude Payne '54
Theology

1993
Melvin Perelman '56
Pharmaceutical Research, Business

1996
C.J. Peters '62
Virology, Public Health

1998
W. Bernard Pieper '53, '54
Civil Engineering, Business

2002
Nancy Rapoport '82
Law, Education

2003
Harry Reasoner '60
Law

2006
Charles Redmon '64, '65
Architecture, Education

2008
Sam K. Reed '70
Business, Management

1994
Hershel M. Rich '45, '47
Business, Civic Affairs

1980
George H. Richter '26
Chemistry, Education

1978
Norman Hurd Ricker '16, '17, '20
Physics

2001
Vladimir Rokhlin '83
Computational Mathematics

1984
David L. Rooke '44
Business

2002
Hector Ruiz '73
Business, Technology

1987
Frank B. Ryan '58, '62, '65
Mathematics, Education

2006
Robert J. Saldich '55, '56
Business, Public Service

1985
Roland W. Schmitt '51
Business, Government

2006
Carroll Shaddock '62
Civic Leadership

1987
Gloria McDermith Shatto '54, '66
Economics, Education

2006
William N. Sick '57, '58
Business, Community Service

1985
Elwyn L. Simons '53
Paleontology

1990
A. Frank Smith, Jr. '37
Law, Healthcare Administration

1999
Griffin Smith '63
Journalism

2007
Arthur L. Storey Jr. '59
Civil Engineering

1988
Dennis P. Sullivan '63
Mathematics

2007
George P. Taylor Jr. '75
Medicine, Air Force

1976
Tracey Yerkes Thomas '21
Mathematics

2001
E. Brad Thompson '55
Medicine (Endocrinology)

1998
Thomas A. Tombrello, Jr. '58, '60, '61
Physics, Education

1989
James G. Treybig '63, '64
Business

2007
James S. Turley '77, '78
Business, Accounting

2002
John Urquhart '55
Medicine, Pharmacology

2000
Wylie W. Vale, Jr. '63
Medicine (Endocrinology)

1982
Teresa J. Vietti '49
Medicine (Hematology & Oncology)

1990
G. King Walters '53
Physics, Education

2000
Mary F. Wheeler '71
Computational Mathematics

1989
Gilbert R. Whitaker '53
Economics, Education

1996
George Williams '23
Education, Creative Writing

1979
Robert Woodrow Wilson '57
Radio Astronomy, Physics (Nobel Laureate)

2003
John E. Wolf, Jr. '61
Medicine (Dermatology)

1986
Carl R. Woodring '40, '42
Education (Literature)

1983
Sam P. Worden '35
Geophysics


 

Distinguished Alumni Award Recipients
Meritorious Service Award Recipients Gold Medal Recipients

 

 

Search this site
Search rice.edu
spacer
Online Services
Find Events/RSVP
Alumni Directory
Update Address
Email Forwarding
Career Network
Business Finder
Online Classnotes
Digital Library
spacer
Rice: Home

 

 

 

spacer
Contact the Office of Alumni Affairs | Send a Comment | Home Copyright © Rice University