Make a Gift

Past Laureates Honorees

Gold Medal Honorees

NAME YEAR RECEIVED
Karen Ostrum George '77, '78 2016
Gus A. Schill, Jr. '55 2016
Robert L. Clarke '63 2015
Susanne M. '62 & Melbern G. '61 Glasscock 2014
James W. Crownover '65, '66 2013
Wayne L. Graham 2013
John B. Boles '65  2012
Robert F. Curl '54 2011
Raymond D. Brochstein '55, '56 2011
Allen J. Matusow 2010
Neal Lane 2009
Edward P. Djerejian 2009
James A. Baker III 2008
Mary Lee Burrus & C. Sidney Burrus ’57, ’58, ’60 2007
Ronald L. Sass 2006
J.D. Bucky Allshouse '71  2006
Gilbert R. Whitaker, Jr. '53 2005
E. William Barnett '55 2005
Elizabeth Gillis &S. Malcolm Gillis 2004
G. King Walters '53 2003
Joyce P. Hardy-McDonald '45 2003
Hilda Rich '48 &Hershel Rich ’45, ’47 2002
Diana Hobby '81 &William P. Hobby ’53 2001
Mona and Ronald Stebbings 2000
Alan J. Chapman '45 1999
D. Kent Anderson '62 1999
Paul E. Pfeiffer 1998
Michael P. Hammond 1998
J. Evans Attwell '53 1997
Bridget Jensen '53 & Al Jensen ’52 1996
George R. Miner '50 1995
Kenneth S. Pitzer 1994
Katherine T. Brown '38 1994
Nancy F. Rupp & George E. Rupp 1993
J. Thomas Eubank '51 1992
S. I. Morris '35 1991
Burton J. McMurtry '56 1990
Capt. James A. Baker 1990
David E. Farnsworth '42 1989
Franz & Frances Brotzen 1989
Catherine Coburn Hannah '43 1988
Harry J. Chavanne '33 1988
Ralph S. O'Connor 1987
Theodore N. Law 1987
C. M. "Hank" Hudspeth '40 1986
William E. Gordon 1986
George H. Richter '26 1985
John L. Cox '45 1985
Gene Coulburn Hackerman & Norman Hackerman 1984
Wendel D. Ley '32 1983
Josephine E. Abercrombie '46 1982
J. Street & Edythe King Fulton 1982
Helen Saba Worden '38 1981
Robert R. Herring 1981
Stanley C. Moore '37 1980
Arthur J. Hartsook 1980
Charles W. Duncan '47 1979
E. Dell Butcher '34 1979
Carl Illig '30 1978
Oveta Culp Hobby 1978
William A. Kirkland 1977
James U. Teague '30 1976
Herbert C. Allen '29 1975
Gus S. Wortham 1974
Jess C. Neely 1974
H. Malcolm Lovett '21 1974
John S. Ivy 1974
Blanche Harding Sewall '17 1973
Dominique de Menil 1973
J. T. McCants 1973
Samuel G. McCann '17 1973
W. Maurice Ewing '26 1972
Lewis B. Ryon 1971
Hubert E. Bray '18 1971
Radoslav A. Tsanoff 1970
J. Newton Rayzor '17 1969
George S. Cohen 1969
William V. Houston 1967
Carey Croneis 1967
Alice Pratt Brown & George R. Brown '20 1966
Hallie Ward Hargrove 1959
Mary Hamman 1959
Mary Gibbs Jones 1956
Sallie Shepherd Perkins 1952
Allie Autry Kelley '25 1950
Harry C. Hanszen 1950
Lillie Abercrombie & James S. Abercrombie 1947
Olga K. Wiess 1947
Ella Fondren 1946
Edgar O. Lovett 1941
William M. Rice, Jr. 1937

Distinguished Alumni Honorees

NAME YEAR RECEIVED FOR ACCOMPLISHMENTS IN
Colonel (Ret.) Cassie B. Barlow, Ph.D. '96 2016 U.S. Military
Ron Bozman '69 2016 Film production
B. B. Hollingsworth, Jr. '64 2016 Business
Virginia A. Moyer '74 2016 Medicine
Anna Christy Stepp '98 2016 Opera
Barbara E. Murray '69 2015 Medicine
Raymond L. Johnson '69 2015 Mathematics
Robert M. Eury '77 2015 Civic redevelopment
Gregory B. Curtis '66 2015 Journalism
Lance Berkman '98 2015 Athletics, community service
George Jiro Hirasaki '67 2014 Chemical Engineering
Elizabeth ("Libby") Lehman '70 2014 Quilting
Peter G. Rowe '71 2014 Architecture
Lewis T. "Rusty" Williams 2014 Chemistry
Subha V. Barry '85 2013 Business
Garrett Boone '66 2013 Business
James R. Doty '62 2013 Audit, legal industries
Sammy M. Ray '52, '54 2013 Marine biology
Pamela Carrington Scott '73 2013 Investment management industry
Orenthial J. Brigance '92 2012 Athletics, community service
James L. Powell '51 2012 Ranching, agriculture
Charles Renfro '87, '89 2012 Architecture
Rebecca Greene Udden '73 2012 Theater
Keith T. Anderson '83 2011 Business, finance
Lida Kittrell Barrett '46 2011 Mathematics, education
Edward M. Emmett '71 2011 Civic leadership
Malcolm R. O'Neill '70, '75 2011 Military service, physics
Annise D. Parker '78 2011 Civic leadership
Loius Brus '65 2010 Chemical Physics
James Mischka '85 2010 Fashion Design
Leslie H. Southwick '72 2010 Law
Peggy A. Whitson '86 2010 Biochemisty, Aerospace
T. Jay Collins '68 2009 Business, Oil & Gas Services
Rachelle Smith Doody '78, '92 2009 Medicine, Alzheimer's Research
Robert S. Martin '71 2009 Library Sciences
Barbara D. Boyan '70, '74, '75 2008 Tissue Engineering
Tom J. Fatjo, Jr. '63 2008 Entrepreneurship, business
Nick C. Nichols '57 2008 Law, sports
Sam K. Reed '70 2008 Business, food service
Bill Arhos '57 2007 Television
James H. Newman '82, '84 2007 Physics, aerospace
Arthur L. Storey, Jr. '59 2007 Engineering, Government
George P. Taylor, Jr. '75 2007 Medicine, government
James S. Turley '77, '78 2007 Business
Helen Morris Havens '57 2006 Theology
Charles Redmon '64, '65 2006 Architecture, education
Robert J. Saldich '55, '56 2006 Business, public service
Carroll Shaddock '62 2006 Civic leadership
William N. Sick '57, '58 2006 Business, community service
John J. Bertin '60, '62, '66 2005 Aerothermodynamics
Dorothy E. F. Caram '55, '74 2005 Public service, education
Lynn Laverty Elsenhans '78 2005 Energy industry
Vester T. Hughes, Jr. '49 2005 Law, Community service
Robert M. Moody '61 2005 Theology
John B. Boles '65 2004 Education, scholarly research
Robert R. Maxfield '63, '64 2004 Business, technology
Harold R. DeMoss, Jr. '52 2004 Law
Jim Douglas, Jr. '50, '52 2004 Computational mathematics
Jane G. Evans '46 2003 Electrical engineering
J. Michael Fitzpatrick '74 2003 Science, Business
Arun Narayan Netravali '69, '71 2003 Digital & Communications Technology
Harry Reasoner '60 2003 Law
John E. Wolf, Jr. '61 2003 Medicine (dermatology)
Alberto R. Gonzales '79 2002 Law, public service
Ken Kennedy '67 2002 Computer science
Nancy Rapoport '82 2002 Law, education
Hector Ruiz '73 2002 Business, technology
John Urquhart '55 2002 Medicine, pharmacology
Teveia Rose Barnes '75 2001 Law, public service
Bruce Wall Dunlevie '79 2001 Business
Cynthia Jane Miller '65 2001 Foreign affairs
Vladimir Rokhlin '83 2001 Computer mathematics
E. Brad Thompson '55 2001 Medicine (endocrinology)
H. Randolph Bailey '64 2000 Medicine (colon & rectal surgery)
Catharine Savage Brosman '55, '57, '60 2000 Education, creative writing
Kathleen A. DeSilva '77 2000 Government, civic affairs
Wylie W. Vale, Jr. '63 2000 Medicine (endocrinology)
Mary F. Wheeler '71 2000 Computational mathematics
Gertrude L. Barnstone '45 1999 Art (sculpture), civic affairs
L. Henry Gissel, Jr. '58 1999 Law, public service
Lazar J. Greenfield '55 1999 Medicine (vascular surgery)
Nils L. Muench '49, '50, '55 1999 Industrial research & management
Griffin Smith '63 1999 Journalism
James L. Kinsey '56, '59 1998 Chemistry, education
Elizabeth Vickrey Lodal '66 1998 Secondary education
Jan M. Lodal '64 1998 Business, public service
W. Bernard Pieper '53, '54 1998 Civil engineering, business
Thomas A. Tombrello, Jr. '58, '60, '61 1998 Physics, education
Nancy Stooksberry Cole '64 1997 Education testing, education
Robert F. Curl '54 1997 Chemistry
John Doerr '73 1997 Business
William S. Mackey, Jr. '43 1997 Education, business
Fance Spencer Franck '48 1996 Art (ceramics)
Claude Payne '54 1996 Theology
C. J. Peters '62 1996 Virology, public health
George Williams '23 1996 Education (creative writing)
Clay M. Armstrong '56 1995 Physiology
Anita Katherine Jones '64 1995 Computer science, government
Edward W. Kelley, Jr. '54 1995 Business, government
Walter P. Moore, Jr. '59, '60 1995 Civil engineering
C. Wayne Bardin '57 1994 Medicine (endocrinology)
Jess B. Bessinger '43 1994 Education (literature)
Charles S. Matthews '41, '43, '44 1994 Petroleum engineering
Hershel M. Rich '45, '47 1994 Business, civic affairs
William D. Broyles, Jr. '66 1993 Journalism
Alan J. Chapman '45 1993 Mechanical engineering, education
Robert J. Cruikshank '51 1993 Business, civic affairs
Melvin Perelman '56 1993 Pharmaceutical research, business
Charles M. Blair '31, '32 1992 Chemistry, business
Robert L. Clarke '63 1992 Law, banking
Walter G. Hall '28 1992 Business, civic affairs
Robert B. Morin '59 1992 Pharmaceutical research, education
James E. Bailey '66, '69 1991 Chemical engineering, education
Thomas H. Cruikshank '52 1991 Business
Karen Padgett Davis '65, '69 1991 Health policy analysis
Peter Masterson '57 1991 Filmmaking, creative writing
J. Howard Creekmore '26 1990 Business, nonprofit administration
Donna Paul Martin '57 1990 Editing, publishing
A. Frank Smith, Jr. '37 1990 Law, health care administration
G. King Walters '53 1990 Physics, education
Charles Daeschner '42 1989 Medicine (pediatrics)
E. Fay Jones '51 1989 Architecture
James G. Treybig '63, '64 1989 Business
Gilbert R. Whitaker '53 1989 Economics, education
Mary Elisabeth Johnston '41 1988 Editing, publishing
Burton J. McMurtry '56, '57 1988 Business
Dennis P. Sullivan '63 1988 Mathematics
James E. Gunn '61 1987 Astrophysics
Frank B. Ryan '58, '62, '65 1987 Mathematics, education
Gloria McDermith Shatto '54, '66 1987 Economics, education
Marshall D. Gates, Jr. '36, '38 1986 Chemistry, education
Jack M. McGinty '57 1986 Architecture
Larry J. McMurtry '60 1986 Creative Writing
Carl R. Woodring '40, '42 1986 Education (literature)
Louis J. Girard '41 1985 Medicine (ophthamology)
William P. Hobby '53 1985 Public Service
Roland W. Schmitt '51 1985 Business, government
Elwyn L. Simons '53 1985 Paleontology
Harry J. Chavanne '33 1984 Business
John A. Graves, III '42 1984 Creative Writing
M. Kenneth Oshman '62 1984 Business
David L. Rooke '44 1984 Business
William McVey '27 1983 Art (sculpture)
Walter P. Moore '27 1983 Civil engineering
Sam P. Worden '35 1983 Geophysics
Frank J. Low '57, '59 1982 Infrared astronomy
George W. Mackey '38 1982 Mathematics, mathematical physics
Charles J. Meyers '45 1982 Law, education
Teresa J. Vietti '49 1982 Medicine (hematology & oncology)
William F. Kieschnick '47 1981 Business, chemical engineering
S. I. Morris '35 1981 Architecture
George R. Brown '20 1980 Construction & engineering, business
George H. Richter '26 1980 Chemistry, education
Robert Woodrow Wilson '57 1979 Radio astronomy/physics
Herbert C. Allen '29 1978 Mechanical engineering, business
Norman Hurd Ricker '16, '17, '20 1978 Physics
Charles William Goyen '37 1977 Creative Writing
Tracey Yerkes Thomas '21 1976 Mathematics

Meritorious Service Honorees

NAME YEAR RECEIVED
Terrence M. Gee '86 2016
Arthur Gottschalk 2016
Victor Lopez 2016
G. Walter McReynolds '65 2016
Walter M. Widrig 2015
Rose N. Sundin 2015
J. Bruce '55 & Mary Lou '58 Laubach 2015
Kevin M. Gass '88 2015
Mary D. Bixby 2015
Laurie & Milton Boniuk 2014
Stephen L. Klineberg 2014
Alan Shelby 2014
F. Chandler Davidson 2013
Harry Gee, Jr. '60  2013
Melissa Fitzsimons Kean '96, '00 2013
Cindy J.Lindsay '73 2013
Tammy Taura '84  2013
Edward E. Williams 2012
Eva Jean Lee 2012
Robert Flatt '69, '70 2012
Amy Dunn Taylor & Robert M. Taylor, Jr. '74 2011
L.E. Simmons 2011
Robert L. Patten 2011
Robert B. Hord, Jr. '74 2011
Janice Cornell Doty '60 2011
Phoebe Tudor &Robert B. Tudor III ’82 2010
Charles Szalkowski '70, '71 2010
Gilbert “Doc C” Cuthbertson 2010
Anne S. Chao ’05, ’09 & Albert Y. Chao 2010
Jeffery O. Rose '77 2009
Richard J. Stoll 2009
Kathleen S. Matthews 2009
Teveia Rose Barnes '75 2009
Hally Beth Walker Poindexter '47 2008
Richard A. Tapia 2008
Dan C. Steiner '77 2008
Margaret Ann Mauk Barnett '55 2008
Mary Ellen Wilson ’54 &Richard O. Wilson ’52, ’56 2007
Cathryn Rodd Selman '78 2007
Katherine B. Dobelman '46 2007
Martha Lou Broussard '57 2007
Melvin L. Hildebrandt '55, '56 2006
Vicki Whamond Bretthauer '79 2006
Jimmy Roton, Jr. '85 2005
J. Dennis Huston 2005
Ann Patton Greene '71 & Thomas B. Greene III '71 2005
Susanne M. Glasscock '62 2005
Albert N. Kidd '64, '65 2004
Carl E. Isgren '61 2004
Raymond D. Brochstein '55, '56 2004
Nancy L. Boothe '52, '79 2004
Isaac Dvoretzky '48, '50, '52 2003
Anne Shamblin Baillio '62 2003
Texas B. Anderson '81, '85 2003
Frank C. Shelden '48 2002
David Minter 2002
Karen Ostrum George '77, '78 2002
Barbara Willis 2001
Ronald L. Sass 2001
William Martin 2001
Geraldine Smith Priest '51 2000
James A. Castañeda 2000
Edward Oppenheimer '35 1999
John F. Heard '40 1999
Cynthia V. Allshouse 1999
Steve Shaper '58 1998
Phil Peden '38 1998
Mary McIntire '75 1998
Katherine Fischer Drew '44, '45 1998
Butler Perryman '39 1997
Walter D. Murphy '48 1997
C. Sidney Burrus '57 1997
Lydia A. Asselin '79 1997
Milton McGinty, Sr. '27 1996
Carl M. MacDowell 1996
Neal Lacey, Jr. '52 1996
Nancy Moore Eubank '55 1996
Karen Hess Rogers '68 1995
Paula Meredith Mosle '52, '59 1995
James W. Hargrove '43 1995
J.D. Bucky Allshouse '71 1995
Gus A. Schill, Jr. '55 1994
Marilyn Hellums 1994
Linda Burge Bramlett 1994
Pamela R. Smith '55 & Thomas D. Smith '51 1993
Earl Douglas Mitchell 1993
Frank T. Abraham 1993
Paul E. Pfeiffer '38, '48, '52 1992
William H. Merriman '67 1992
Robert A. McKee '40 1992
Mary Lou Margrave 1992
Lawrence A. Hamilton '29 1991
Genevieve Pyle Demme '32 1991
Willie Mae Chapman Cole '33 1991
John Boles '65 1991
Annette Gano Gragg '47 1990
Katherine Tsanoff Brown '38 1990
Mona V. Stebbings 1989
Ellen Elizardi Kelley '71 1989
Elva Kalb Dumas '22 1989
Joseph F. Reilly, Jr. '48 1988
H. Russell Pitman '58 1988
Mary Bentley Arnold '36 & King Arnold '36 1988
Niels Nielsen 1987
George R. Miner '50 1987
Ray Watkin Hoagland '36 1987
Joyce Pounds Hardy '45 1987
Bill Ballew '40 1987
Fred Stancliff '26 1986
Lel Red '16 1986
Ralph Noble '48 1986
Margaret S. Alsobrook 1986